Jak działa Wymiennik?

O co chodzi? [czyli czym właściwie jest Wymiennik]

Wymiennik to społeczność ludzi, którzy wymieniają się między sobą usługami i rzeczami. To również miejsce w internecie, gdzie pojawiają się ogłoszenia i oferty – od naprawy rowerów przez lekcje niemieckiego po warzywa z przydomowego ogrodu. Wymiennik jest też systemem wymiany, który daje możliwość mierzenia i zapisywania wartości wszystkich tych krążących między nami rzeczy i dostarczanych usług. Dzięki temu zachowujemy (zdrową!) równowagę między dawaniem a braniem. W skrócie: Wymiennik jest społecznościowym, alternatywnym systemem wymiany.

Ale jak to? [czyli jak to działa]

To całkiem proste. Maja chce zjeść domowy obiad, ale nie potrafi gotować. Wchodzi więc na wymiennik i znajduje ogłoszenie kucharza Igora, który tworzy smakowite cuda. Maja odwiedza Igora i wychodzi od niego bogatsza o pyszności i nową znajomość. Potem Igor loguje się w wymienniku i zapisuje na swoim koncie 20 punktów (zwanych alterkami), które zostają odjęte od konta Mai. Za jakiś czas ktoś inny skorzysta z umiejętności Mai, która potrafi szyć piękne wełniane czapy – wtedy to Maja zdobywa co nieco alterek. I tak to się kręci, wiruje, krąży i wraca.
Nasz system nie jest tym samym co barter, czyli wymiana towarowa między dwiema stronami (np. ja daję ci pomidory, a ty w zamian naprawiasz mi kran). Kiedy nabywasz coś w Wymienniku, nie zaciągasz długu u osoby, która przekazała ci rzecz lub wyświadczyła przysługę. Twoje zobowiązanie dotyczy całej społeczności, więc możesz wypełnić je później, dając coś od siebie komuś zupełnie innemu.

A jak ktoś tylko bierze? [czyli jak zapobiec nadużyciom]

Może zdarzyć się, że ktoś lubi bardziej brać niż dawać. Wymiennik ostrzega przed osobami, które mają na koncie mniej niż -400 alterek, bo to znaczy, że ich zobowiązanie wobec pozostałych użytkowników jest niebezpiecznie duże i istnieje ryzyko, że nie zostanie spłacone. Administrator prosi taką osobę, żeby zrobiła coś dla innych i poprawiła swój bilans. Jeśli przez sześć miesięcy nic się nie zmienia, blokujemy możliwość przekazywania darów takiej osobie aż do czasu, kiedy jej stan konta wzrośnie do odpowiedniego poziomu.

 ile to 1 alterka? [czyli jak ustalamy wartość wymiany]

Wystarczy przejrzeć dostępne oferty i ustalić stawkę odpowiadającą wartości dóbr i usług, które chcemy otrzymać w zamian za nasz przedmiot lub usługę. Tak tworzymy alternatywny rynek!

Tak wyglądałaby alterka, gdyby była monetą

Kto rządzi? [czyli jak działamy i podejmujemy decyzje]

W Wymienniku każdy może wziąć udział w podejmowaniu decyzji o tym, jak powinien działać system. Wspólnie wybieramy koordynatora, który dba o rozwój systemu i opiekuje się grupami roboczymi. Nad działaniem internetowej platformy wymiany czuwa administrator wraz z zastępcą. Zapisują oni nowych użytkowników, doprecyzowują oferty i dbają o przestrzeganie zasad. Mamy też koordynatorów lokalnych, którzy pomagają korzystać z systemu osobom bez dostępu do internetu. Każdy może zaangażować się w prace jednej z autonomicznych grup roboczych, które pracują nad konkretnymi rozwiązaniami.

Kto za to płaci? [czyli jak finansujemy Wymiennik]

Nie wydajemy na wymiennik ani złotówki! System obsługujący wymiany jest udostępniany za darmo przez jego twórców z RPA. Kiedy koordynator potrzebuje środków np. na wydrukowanie ulotek albo zorganizowanie wymiennikowych bazarów w realu, korzysta z puli punktów wspólnych. Trafia tam 2% wartości każdej wymiany, a punkty te prędzej czy później i tak wracają do użytkowników. Dbamy o to, żeby wspólne alterki pomagały Wymiennikowi rozwijać się prężnie.

Czy wszystko wolno? [czyli jakie są ograniczenia w wystawianiu ofert]

Wymiennik wspiera wymianę rozmaitych przedmiotów i usług – do wyboru mamy m.in. warzywa, masaże, naukę języków, warsztaty, tłumaczenia, naprawy, opiekę nad dziećmi, porady prawne i wiele, wiele innych. Nie tolerujemy tylko tych ofert, które wiążą się z czyjąś (potencjalną) krzywdą – podarek w postaci np. broni palnej, leków na receptę czy ludzkiej nerki nie jest mile widziany w systemie i zostanie usunięty przez administratora.

Ale po co? [czyli dlaczego potrzebujemy alternatywy dla pieniędzy]

Wymiennik pomaga, przynajmniej częściowo, uniezależnić się od pieniędzy i prowadzić niczym nieograniczoną, radosną wymianę. Dzięki temu odkrywamy talenty, które z powodu sztucznego niedoboru pieniędzy nie dla wszystkich są dostępne na tak zwanym wolnym rynku. Uwalniamy się od kredytów przyznawanych według widzimisię banków, dla których liczy się tylko zysk.

Wchodzę w to!

Chcesz dołączyć? Po prostu wypełnij formularz.

Przejrzyj aktualne oferty.

Jak przebiega wymiana?

Powiedzmy, że chcę wyregulować przerzutki w rowerze nie wydając na to ani złotówki.

Krok 1: Przeglądam katalog ofert w systemie lub korzystam z wyszukiwarki. Jeśli nikt nie oferuje takiej usługi, zamieszczam ogłoszenie w dziale “potrzeby”. Załóżmy, że w katalogu znajduje się oferta regulacji przerzutek wyceniona na 20 jednostek zwanych alterkami.

Krok 2: Na liście ofert sprawdzam dane kontaktowe tej osoby i umawiam się z nią.

Krok 3: Spotykamy się, poznajemy, być może nawiązujemy bliższą znajomość. Pracazostaje wykonana wzorowo.

Krok 4: Następnie sprzedawca loguje się do systemu i zapisuje w nim informacje o  wymianie – kto, od kogo, kiedy i za ile. Do konta dostawcy są dopisywane punkty (+20 alterek), a moje konto zostaje obciążone taką samą liczbą punktów ujemnych (-20 alterek). Bilans wszystkich transakcji zawsze wynosi 0.

wymiana krok po kroku

Uwaga! Nie oznacza to, że jestem winien 20 jednostek osobie, która wyregulowała mi przerzutki. Jest to wartość zobowiązania wobec całej społeczności. W swoim czasie “zapłacę” za tę usługę wyświadczając przysługę lub oddając coś komuś innemu. Ale to nie koniec! Dzięki przelicznikom miar transakcji, możliwa jest wymiana pomiędzy społecznościami działającymi w innych krajach i na innych kontynentach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>