Wymiennik w… bloku, przedszkolu, na ulicy, na placu*

Jak budować relacje w grupie poprzez praktykowanie wymiany? Krótki poradnik dla animatora

*zaznacz wybrane.

IMG_8234

Jaki jest cel

Wymiennik w bloku zaplanowaliśmy jako cykl wydarzeń integracyjnych dla mieszkańców bloku. Kluczem do integracji miało być promowanie praktyki wymiany i wzajemnego wyświadczania drobnych przysług . Zrealizowaliśmy ten pomysł w przedszkolu, adresując go do rodziców przedszkola. Przedszkole, blok, ulica, plac to wszystko są miejsca, wokół których możemy budować wspólnotę i cieszyć się z bycia jej częścią. Wymiennik jest społecznościowym systemem wymiany. Działa od 2012 roku, głównie w Warszawie, choć ma użytkowników z całej Polski. Społeczność Wymiennika dzieli się rzeczami i swoimi talentami bez używania pieniędzy. Wyświadczamy sobie przysługi, pamiętając o wzajemności. Zapewnia ją umowna waluta – alterka, która pomaga mierzyć wzajemne zobowiązania. Więcej o alterce przeczytacie tutaj.

Jak to zrobiliśmy

Pretekstem do rozpoczęcia działań w Przedszkolu nr 47 “Mali artyści” na osiedlu Za Żelazną Bramą było postawienie na korytarzu przedszkola Regału Wymian. Ten szczególny obiekt zachęca rodziców i dzieci do dzielenia się zabawkami, ubraniami, sprzętem, książkami, naczyniami i innymi rzeczami, które komuś mogą się przydać. Przy regale odbywaliśmy dyżury, opowiadaliśmy o naszym pomyśle, zachęcaliśmy do wpisywania ogłoszeń o poszukiwanych i oferowanych przysługach.

Zorganizowaliśmy dwa wydarzenia: odsłonięcie regału czyli inaugurację projektu oraz bazar poświąteczny, czyli wymianę przedmiotów. Zapewniliśmy też kącik zajęć plastycznych dla dzieci.
Bazar był momentem przełomowym, pierwszym sygnałem, że w gronie rodziców zaczyna kiełkować kultura daru. Kilka osób przyniosło ubranka, zabawki, książki, inni skorzystali z wystawionych rzeczy. Te, które zostały, ułożyliśmy na regale. Od tego momentu wokół regału zwiększył się ruch, jedne rzeczy znikają, inne się pojawiają, rodzice chętniej wpisują ogłoszenia o bezpłatnie oferowanych usługach.

IMG_8255IMG_8286IMG_8207IMG_8231

Jakich narzędzi użyliśmy

– pretekst – regał na używane rzeczy, lista ogłoszeń o potrzebach i ofertach w formie Sąsiedzkiej Mapy (pozwala ona zapisywać nie tylko ogłoszenia, ale również dokonywane transakcje)
– obecność animatorów na miejscu – zapewnia zainteresowanie nowym obiektem, realizowanymi działaniami, jest potrzebna, by podtrzymać ruch/zainteresowanie wokół pretekstu,
– promocja – u nas był to film pokazujący społeczność użytkowników Wymiennika i plakat,
– praktyczne gadżety – w naszym projekcie były to zeszyty do zapisywania wymian, szczególne pomocne, gdy odbiorcami są seniorzy,
– katalizator: bazar, czyli wydarzenie podczas którego dochodzi do spotkania między wymieniającymi się rodzicami.

Jaki był przebieg

1. Inauguracja

Pierwszy dzień naszej obecności w przedszkolu został zapowiedziany poprzez plakaty oraz zaproszenia rozesłane przez listę mailingową rodziców dzięki pośrednictwu dyrektorki przedszkola, pani Bożenny Wilczyńskiej.

Dzięki temu wsparciu większość rodziców zawczasu dowiedziała się o pomyśle postawienia w przedszkolu regału. Ułatwiło nam to nawiązanie kontaktu podczas inauguracji. Wielokrotnie byliśmy witani spostrzeżeniem: “O! Aaaa, to ten Regał.” Planowane przez nas atrakcje (prezentacja, film i poczęstunek) miały być może mniejsze znaczenie niż bezpośredni kontakt i rozmowa.

2. Animowanie – „Proszę spojrzeć na mapę ogłoszeń”

Nasza obecność na miejscu i subtelne działania animacyjne były najlepszymi środkami komunikacji z odbiorcami. Warto wkalkulować w harmonogram działań dyżury o ustalonych godzinach. Jest to moment kiedy możemy zachęcić do wpisania ogłoszeń. Dobrze jest wystąpić wtedy w roli przewodnika, a nie sugerować. Proponujemy zadanie kilku pytań, które pomogą wejść na trop ukrytych nieraz umiejętności i talentów, którymi nasi odbiorcy mogą się podzielić.

  • Co lubię robić?
  • Co umiem robić?
  • Co robię zawodowo?
  • Co doceniają we mnie znajomi i rodzina?
  • Co chcę robić?
  • Czy mam potencjalnie użyteczne rzeczy, których nie potrzebuję?
  • Co może przydać się innym?

Warto zachęcać do przeglądania zapisanych ofert i łączenia ogłoszeniodawców, którzy zamieścili zbieżne oferty i potrzeby.

3. Katalizator: bazar, czyli nie-finał

Bazar planowany jako ostatnie wydarzenie w ramach realizowanego projektu wcale nie jest finałem. To raczej punkt kulminacyjny, moment, w którym udaje się doprowadzić do pierwszych wymian, a te napędzą kolejne, tworząc nowy nawyk. Towarzyszące temu uczucie frajdy, i dla rodziców i dla dzieci, zwiększy szansę na naturalną kontynuację aktywności.

IMG_8262


 Podsumowanie – Krok po kroku

1. Zapewnij pretekst – np. nowy obiekt, wydarzenie.

2. Animuj – bądź przewodnikiem po nowym doświadczeniu.

3. Zorganizuj przynętę – zainicjuj pierwsze wymiany, przyciągnij odbiorców na miejsce wydarzenia, zachęć do skorzystania z ofert.

4. Bądź cierpliwy/cierpliwa – jest to działanie, które wymaga czasu, wyrobienia nowych przyzwyczajeń, pozbycia się obaw, wstydu.


Co dalej – czyli o długofalowych efektach takich projektów i naszych planach na przyszłość

Główne pytanie teraz brzmi: jak zapewnić trwałość? Zrealizowany projekt składał się z trzech podstawowych elementów. Planujemy stworzyć ankietę dla rodziców, w której zapytamy o ich refleksje, potrzeby i sugestie.
Ważne jest, aby budować poczucie współodpowiedzialności wśród naszych odbiorców. By każdy wiedział, że przede wszystkim od niego zależy czy ta inicjatywa będzie istnieć i w jakiej formie. Ideałem jest wyłonienie grupy rodziców, którzy rotacyjnie będą pełnić dalej funkcję animatorów. Stworzymy też miejsce w internecie służące do zamieszczania ogłoszeń on-line i grupowej komunikacji (na początek będzie to grupa na Facebooku).

IMG_8269IMG_8167

Więcej zdjęć z wydarzenia dostępnych jest na Facebooku. Autorem zdjęć jest Łukasz Kowalski.

Działanie zostało zrealizowane dzięki finansowaniu m.st. Warszawy.

Pozostałe wpisy dotyczące akcji „Wymiennik w przedszkolu”:
http://wymiennik.org/regal/
http://wymiennik.org/bazar-poswiateczny/
logo_wszystkie

Komentarze

W kategorii inne, wiedza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>