Niskie obroty – wycieczka rowerowa po niekomercyjnej Warszawie

Otrzymujemy coraz wyraźniejsze sygnały, że cywilizacja oparta na rytmie pracy zarobkowej i niepowstrzymanej konsumpcji obrała kurs zderzeniowy. Barierami, które stoją na jej drodze, są choćby ograniczone zasoby Ziemi czy zmiany klimatyczne oraz społeczne. Dlatego póki czas wyskakujemy z pędzącego pociągu, przesiadamy się na rower i jedziemy w miasto na niskich obrotach.

Gdzieś pomiędzy gmachami banków i wyniosłymi biurowcami kiełkują pomysły na zmianę, wyłaniają się społeczności, których łączy coś innego niż pieniądz,
otwierają się przestrzenie współpracy i współdzielenia, a ziemia bezinteresownie karmi czujnych przechodniów.

Podczas wycieczki rowerowej, którą współorganizują Zmiana Organizacji Ruchu i Wymiennik. Społecznościowy System Wymiany. będziemy odkrywać te inicjatywy i miejsca. Zajrzymy do biblioteki robionej przez sąsiadów nie instytucje, zobaczymy miejsce, gdzie hakerzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem, by tworzyć potrzebne im narzędzia, spróbujemy publicznych jabłek.
Chcemy pokazać Warszawę z ludzkiej perspektywy nie nastawionej na zysk.

W tej niskoobrotowej przejażdżce towarzyszyć nam będą uczestniczki i uczestnicy Cycling Alternatives, rowerowej podróży edukacyjnej z Berlina do Warszawy,
podczas której młodzi ludzie z Europy poznają różnorodne przedsięwzięcia z zakresu ekonomii alternatywnej.

Start:
pl. na Rozdrożu
16:00

Meta:
Domek fiński,
Jazdów 8/2
20:00

Trasa: ok. 28 km

Główne punkty wycieczki:

1. 16:00: Pl. na Rozdrożu. Znaleźliśmy się na rozdrożu i nie ma na co czekać. Wciąż w pewnej mierze od nas zależy nasza przyszłość. A więc naprzód – poznajmy miasto oparte na dzieleniu się, wymianie i współpracy.

2. 16:20: Ogródki działkowe na Siekierkach. Tu łączymy się z grupą Cycling Alternatives. I jedziemy przez ogródki działkowe, które dla jednych są źródłem relaksu, spełnienia i własnoręcznie uprawianych roślin, a dla innych – ekonomicznie nieefektywną zaszłością i przyszłym placem budowy.

3. 16:30-17:00: Łuk Siekierkowski. Porozmawiamy chwilę o tym, czy miasto jest jadalne, gdzie rosną w metropolii owoce i warzywa. A wszystko tuż obok stawu, w którym jeszcze niedawno można było się niekomercyjnie kąpać, a obecnie wciąż łowi się ryby.

4. 17:30-18:00: Praska Biblioteka Sąsiedzka to propozycja Fundacji Zmiana, odpowiedź na jasno artykułowaną potrzebę, że powinno powstać na warszawskiej Pradze miejsce wspólne dla bardzo różnych osób, miejsce związane z książkami, bo najłatwiej jest zacząć rozmowę od książek. Praska Biblioteka Sąsiedzka nawiązuje do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, kiedy biblioteki cieszyły się największą popularnością, a tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców. Przywieźcie książki, żeby zasilić bibliotekę!

5. 18:30-19:00: Hackerspace. Hackerspace to przestrzeń stworzona i utrzymywana przez grupę kreatywnych osób, które łączy fascynacja ogólno pojętym tworzeniem w duchu kultury hackerskiej. Przestrzeń stymuluje rozwój projektów, organizując i użyczając potrzebnych narzędzi.

7. 20:00: Część Wspólna (domek fiński, Jazdów 8/2). Przez całe lato będą się tu odbywać bezpłatne warsztaty wymiany wiedzy i umiejętności, punkty przysług sąsiedzkich, pokazy filmów, spotkania i inne wydarzenia organizowane przez Wymiennik i Przestrzeń Autonomiczną Syrena. Na miejscu dowiemy się więcej, jak działa Wymiennik oraz czy da się żyć niemal bez pieniędzy.

Później nastąpi część nieformalna naszej wycieczki.

Organizatorzy:
Wymiennik
Zmiana Organizacji Ruchu

Komentarze

W kategorii jazdów, wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>