Idea Wymiennika

Wybierzmy się na niecodzienny spacer po Warszawie! Nie chodzi nam o spacer po wytartych chodnikach, znanych alejach i opatrzonych parkach. Pamiętasz, jakie trasy przemierzasz najczęściej? Tym razem zamiast do sklepu, dyskontu spożywczego czy supermarketu, zajrzyj do nieznajomego sąsiada, który mieszka na nieodkrytym jeszcze przez Ciebie osiedlu, na rzadko odwiedzanej ulicy. Chodź z nami! Po co kupować – jednostronnie i anonimowo – skoro możemy wymieniać się i być bliżej siebie? Kiedy dokonujesz wymiany, spotykasz się twarzą w twarz z osobą, która dzieli się z Tobą swoim czasem i pracą. Czy kiedykolwiek w sklepie przyszło Ci na myśl, kto stoi za produktem, który właśnie wylądował w Twoim koszyku? W sklepie kupujesz dobra, usługi i pracę zamienione w towar. Wymiana opiera się na braniu i dawaniu – towary stają się darami, za które jesteśmy sobie prawdziwie wdzięczni. Wymiana rodzi tyle okazji, by poznać nowych ludzi; tyle okazji, by przejść próg strzeżonego osiedla i nabrać zaufania do sąsiada; tyle okazji, by stworzyć wspólnotę, wspierać się nawzajem i działać! Razem możemy umacniać autonomiczną lokalną gospodarkę! Zbudujmy silne miasto – silnie ekonomicznie, silne dzięki zaufaniu społecznemu.

Chcemy sobie pomagać. Wymiennik umożliwia samopomoc sąsiedzką. Nie podoba nam się stan, w którym tak wiele rzeczy jest do zrobienia, a tylu jest bezrobotnych. Nie musisz wysyłać CV, by dostać pracę na Wymienniku. Tu każdy może zaoferować swoje dobra i usługi, dzielić się swoim talentem i liczyć na to, że ktoś inny mu się odwdzięczy. Zamiast złotówek używamy alterek za które można nabyć konkretne dobra i usługi. Dobrobyt wzrasta bez względu na zawartość portfela! Dołączajcie do nas i wymieniajcie się – studenci, pracujący i bezrobotni, rodzice wychowujący dzieci, emeryci i renciści zamknięci w swoich domach. Jesteśmy otwarci dla wszystkich.

Wymiennik. Społecznościowy System Wymiany

Chcemy mieć wpływ na to, co nas otacza. Również na sposób wymiany dóbr. Chcemy bronić się przed nieprzewidywalnością systemu obiegu oficjalnej waluty, nad którą nie mamy żadnej kontroli. Chcemy mieć wybór, alternatywę, walutę komplementarną – dlatego stworzyliśmy alterkę. Banki udzielają oprocentowanych kredytów, które spłacamy wraz z odsetkami na rzecz tych, którzy już te pieniądze posiadają w nadmiarze. Alterka nie powstaje z niczego (jak kredyt bankowy) i nie mnoży się. Na Wymienniku korzystamy z debetów, które nie rosną z upływem czasu. Ujemny stan konta na Wymienniku nie ma nic wspólnego z oprocentowanym kredytem finansowym; jest za to nieoprocentowanym kredytem pracy. To tylko zapis potwierdzający nasze zobowiązanie: że będziemy brać od społeczności tyle, ile jej dajemy.

Chcemy mieć przestrzeń, w której robimy to, co sprawia nam przyjemność. Przypisanie do zawodu na oficjalnym rynku pracy bądź brak profesji nie musi być ograniczeniem. Dzielmy się swoimi pasjami i talentami z innymi. Chcemy czuć się autentycznie potrzebni, chcemy by nasze umiejętności były dostrzeżone i docenione.

Jesteśmy częścią globalnej społeczności. Wykorzystujemy sprawdzoną platformę Community Exchange System. Ludzie wymieniają się dobrami i talentami na całym świecie w ramach równoległych lokalnych gospodarek. Możliwa jest też wymiana o globalnym zasięgu – alterka ma swój przelicznik w innych alternatywnych walutach należących do CES. Budujemy wspólnotę ludzi, którzy chcą uniezależnić się od gospodarki niszczonej przez instytucje finansowe. Tworzymy walutę i rynek w ludzkiej skali i z ludzką twarzą.


Załóż konto

lub

dowiedz się, jak działa Wymiennik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>