Gdzie znajdę jarmuż?

Pam Warhurs współzałożycielka inicjatywy Incredible Edible Todmordem (czyli Niewiarygodnie Jadalny Todmordem) przekonuje jak, bazując na podstawowej potrzebie jaką jest jedzenie, udało się zainspirować mieszkańców jej miasteczka, by zaczęli żyć inaczej i przejęli kontrolę nad swoją wspólnotą przez aktywne obywatelskie zaangażowanie.
Niewiarygodnie Jadalny Tatmordem to podobnie jak Wymiennik, inicjatywa próbująca wyjść poza obowiązujący system, w którym żyjemy i który często nas nie satysfakcjonuje. Pam mówi wprost: to proste, jedyne czego potrzebujecie to determinacja by żyć inaczej oraz świadomość, że wspólną pracą możecie coś zmienić.

W Todmordem spontanicznie i oddolnie zorganizowała się społeczność, która początkowo zaczęła sadzić zioła w publicznych „nieużytkach” – wolnych, niezagospodarowanych przestrzeniach miejskich, by w krótkim czasie opanować całe miasto fantazją uprawiania warzyw. Do grupy może włączyć się każdy, jedynym kryterium jest to, że je – przekonuje Pam w swoim wystąpieniu .

Oprócz wspólnych warzywniaków, członkowie i członkinie grupy zaczęli wymieniać się gotowymi produktami. Zaczęło się od jajek, i projektu Every Egg Matters (Każde Jajko Ma Znaczenie) przekonującym o tym, że warto hodować kury i sprzedawać jajka sąsiadom. Funkcjonuje także oddzielna mapa wskazująca, gdzie takie „lokalne” jajka można dostać.

Pam Warhurs przekonuje, że właśnie takie małe, oddolne inicjatywy mają najsilniejszy, rewolucyjny zasięg. Uświadamiają, że my wszyscy jesteśmy częścią rozwiązania.

Podstawą całego przedsięwzięcia jest dzielenie się i uprzejmość w stosunku do drugiego człowieka. Co istotne, takie inicjatywy nie wymagają ani dodatkowych pieniędzy, ani dodatkowej biurokracji. Jedyne co jest im potrzebne, to myślenie w nieco inny sposób.

Inicjatywa by miejskie krajobrazy zmienić w miejskie warzywniaki jest inspirująca także w naszych warunkach. Na pewno warto postarać się by polskie jesienne warzywa jak jarmuż i rukiew zbierać pod swoim blokiem, zamiast często nadaremnie szukać ich w wielu warzywniakach.

 

Komentarze

W kategorii inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>