- Wymiennik to niekomercyjna platforma wymiany informacji o zasobach i potrzebach lokalnej społeczności, a jego najważniejszym celem jest zaspokajanie potrzeb Użytkowników.
- Wszelkie decyzje dotyczące Zasad Społeczności Wymiennika podejmowane są przez Użytkowników w sposób demokratyczny.
- Użytkownikiem Wymiennika może zostać osoba prywatna powyżej 13 roku życia, nieformalna grupa osób oraz wszelkie organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa działające zgodnie z przepisami polskiego prawa.
- Użytkownicy Wymiennika mają obowiązek w miarę możliwości realizować zamówienia zgodne z zamieszczonymi ofertami, odpowiadać na wiadomości wysyłane przez innych Użytkowników i utrzymywać przynajmniej jedną aktualną ofertę.
- Limit punktów ujemnych (debetu) i dodatnich (kredytu) na kontach Użytkowników wynosi odpowiednio 500 i 1000.
- Platformą wymiany zarządza Administrator, wykonując bieżące czynności związane z utrzymaniem systemu we współpracy z Zespołem Koordynującym, Grupą ds. Zapisów i Administratorami Lokalnymi. Do zadań Administratora należy m.in. dodawanie, zawieszanie i usuwanie kont Użytkowników, usuwanie ofert niedozwolonych, monitorowanie stanów kont Użytkowników.
- Na wniosek Grupy Roboczej ds. Animowania Wymian i za zgodą Zespołu Koordynującego Administrator może usunąć konto każdego Użytkownika, który:
- usunął swoje kontaktowe (email lub telefon),
- trzykrotnie zamieścił niedozwolone oferty,
- nie ma aktywnych ofert i nie zareagował w ciągu dwóch tygodni od wysłania drugiego przypomnienia od Grupy Roboczej ds. Animowania Wymian,
- trzykrotnie w ciągu miesiąca nie odpowiedział na zamówienie,
- notorycznie uchyla się od realizacji zamówień zgodnych z zamieszczoną ofertą.
- Każda transakcja zapisana za pośrednictwem platformy wymiany wiąże się z obciążeniem kont obu stron, Osoby Dającej i Osoby Otrzymującej, w łącznej wysokości 4% wartości transakcji (po 2% od każdej ze stron) na rzecz konta systemu.
- Administrator dysponuje punktami zapisanymi na koncie systemu przy korzystaniu z dóbr i usług dostępnych w Wymienniku, wykorzystując je do realizacji następujących zadań:
- utrzymanie serwera platformy wymiany Community Exchange System,
- działania promocyjne, w tym organizacja ważnych dla społeczności wydarzeń,
- utrzymywanie domeny i serwera strony internetowej http://wymiennik.org,
- bilansowanie systemu w przypadku rezygnacji lub usunięcia Użytkowników o dodatnim lub ujemnym stanie konta,
- utrzymywanie pomieszczeń służących jako miejsca spotkań i wymian, dostępnych dla wszystkich Użytkowników,
- usługi związane z realizacją działań zespołów roboczych wykonywane przez Użytkowników nie będących członkami tych zespołów,
- wynagradzanie pracy członków Grup Roboczych, Zespołu Koordynującego, Grupy ds. Zapisów oraz Animatorów Lokalnych i Administratora , przy czym na ten cel wolno przeznaczyć nie więcej niż 45% punktów zgromadzonych w ciągu miesiąca na koncie systemu.
- Grupa robocza jest zespołem co najmniej dwóch Użytkowników, działających wspólnie w celu wykonywania określonych zadań lub rozwiązania konkretnego problemu.
- Nazwy i zakresy zadań stałych grup roboczych są następujące:
- Grupa ds. Popularyzacji i Mediów obsługuje stronę internetową http://wymiennik.org, stronę na Facebooku http://facebook.com/wymiennikwarszawa, informuje o wydarzeniach Wymiennika we współpracy z Animatorami Lokalnymi, publikuje informacje prasowe, utrzymuje kontakt z mediami i popularyzuje Wymiennik w mediach, opracowuje treści biuletynu, organizuje i prowadzi spotkania informacyjne we współpracy z Animatorami Lokalnymi;
- Grupa ds. Reform i Rozwoju wyszukuje osoby do pełnienia funkcji Animatorów Lokalnych, zbiera opinie i wnioski dotyczące działania systemu od Użytkowników, opracowuje propozycje zmian w Zasadach Społeczności Wymiennika do rozpatrzenia przez Zespół Koordynujący, pracuje nad usprawnieniem działania platformy wymiany we współpracy z Administratorem, nawiązuje współpracę międzynarodową, uprawia lobbing, współpracuje z innymi organizacjami, realizuje w porozumieniu z Zespołem Koordynującym ważne zadań z punktu widzenia rozwoju Wymiennika (np. udział w konferencjach, wydawanie publikacji, stworzenie nowej platformy wymiany);
- Grupa robocza ds. Animowania Wymian wysyła powiadomienia do Użytkowników, którzy zamieścili zbieżne oferty i potrzeby, wysyła zachęty do Użytkowników, którzy przekroczyli górny/dolny limit punktów, zachęca nowych Użytkowników do korzystania z ofert i zaspokajania potrzeb, monitoruje zarejestrowane konta i dokonywane wymiany w celu wykrywania ewentualnych nieprawidłowości, wysyła informacje o konieczności opublikowania przynajmniej jednej oferty do Użytkowników, którzy nie mają aktywnych ofert.
Chcesz dołączyć do jednej z grup roboczych? Wyślij nam wiadomość!
- Grupa złożona z co najmniej dwóch Użytkowników lub Zespół Koordynujący może podjąć decyzję o utworzeniu tymczasowej grupy roboczej. Tymczasowe grupy robocze są zespołami działającymi przez okres potrzebny do rozwiązania konkretnego problemu.
- Do zadań Grupy ds. Zapisów należy przyjmowanie nowych Użytkowników, rozwiązywanie problemów z rejestracją i uzupełnianie informacji w niekompletnych zgłoszeniach.
- Koordynatorzy wyłonieni przez stałe grupy robocze tworzą Zespół Koordynujący. Do Zespołu Koordynującego mogą należeć także Animatorzy Lokalni. Do zadań Zespołu Koordynującego należą: zapewnienie ciągłości działania platformy wymiany, opracowanie i realizowanie planu strategicznego, rozwiązywanie bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem systemu, o ile wykraczają one poza zakres działań grup roboczych i Administratora, nadzór nad pracą Administratora.
- Do zadań Animatorów Lokalnych należą popularyzacja oraz rozwój Wymiennika w wyznaczonym obszarze, m.in. poprzez organizowanie spotkań informacyjnych dla osób i organizacji zainteresowanych przystąpieniem do Wymiennika, animowanie i wzmacnianie lokalnej społeczności Wymiennika podczas wspólnych wydarzeń (targów, warsztatów, spotkań, dyskusji, itp) i kontakt z lokalnymi mediami.
- W skład Zgromadzenia Ogólnego Użytkowników wchodzą wszystkie osoby zarejestrowane w Wymienniku, które mają przynajmniej jedną aktywną ofertę. Zgromadzenie Ogólne Użytkowników podejmuje decyzje dotyczące zmian w Zasadach Społeczności Wymiennika, za wyjątkiem nie podlegających rewizji Postanowień Ogólnych.
- Użytkownicy mogą skorzystać z prawa do zgłaszania poprawek i propozycji do projektów uchwał oraz własnych projektów uchwał nie później niż pięć dni przed planowanymi obradami Zgromadzenia Ogólnego.
Decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu uchwał są podejmowane przez Zgromadzenia Ogólne Użytkowników zwykłą większością głosów w głosowaniu elektronicznym trwającym tydzień (168 godzin) począwszy od momentu rozesłania uchwał przez Zespół Koordynujący. - Obrady Zgromadzenie Ogólnego zwoływane są co pół roku. Zespół Koordynujący może zwołać nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Ogólnego.
Chcesz zostać Animatorem Lokalnym w swoim mieście? Skontaktuj się z nami!
Masz pomysł na ulepszenie Zasad? Daj nam znać!
Pobierz pełną treść Zasad Społeczności Wymiennika (wersja 2.2 z dnia 16 lutego 2014 r)