Mechanizm działania Wymiennika

Czym właściwie jest Wymiennik?

Wymiennik to społeczność złożona z osób, które wymieniają się między sobą usługami i rzeczami. To również miejsce w internecie, gdzie pojawiają się oferty – od naprawy rowerów przez lekcje niemieckiego po warzywa z przydomowego ogrodu. Wymiennik jest też systemem wymiany, który daje możliwość mierzenia i zapisywania wartości wszystkich tych krążących między nami rzeczy i dostarczanych usług. Dzięki temu zachowujemy zdrową równowagę między dawaniem a braniem. W skrócie: Wymiennik jest społecznościowym, alternatywnym systemem wymiany.

Jak to działa?

To całkiem proste. Maja chce zjeść domowy obiad, ale nie potrafi gotować. Wchodzi więc na wymiennik i znajduje ogłoszenie kucharza Igora, który tworzy smakowite cuda. Maja odwiedza Igora i wychodzi od niego bogatsza o pyszności i nową znajomość. Potem Igor loguje się w wymienniku i zapisuje na swoim koncie 20 punktów (zwanych alterkami), które zostają odjęte od konta Mai. Za jakiś czas ktoś inny skorzysta z umiejętności Mai, która potrafi szyć piękne wełniane czapy – wtedy to Maja zdobywa co nieco alterek. I tak to się kręci, wiruje, krąży i wraca.
Nasz system nie jest tym samym co barter, czyli wymiana towarowa między dwiema stronami (np. ja daję ci pomidory, a ty w zamian naprawiasz mi kran). Kiedy nabywasz coś w Wymienniku, nie zaciągasz długu u osoby, która przekazała ci rzecz lub wyświadczyła przysługę. Twoje zobowiązanie dotyczy całej społeczności, więc możesz wypełnić je później, dając coś od siebie komuś zupełnie innemu.

Prawdopodobnie tak wyglądałaby alterka w formie monety.

Jak przebiega wymiana?

Powiedzmy, że chcę wyregulować przerzutki w rowerze nie wydając na to ani złotówki.

Krok 1: Przeglądam katalog ofert w systemie lub korzystam z wyszukiwarki. Jeśli nikt nie oferuje takiej usługi, zamieszczam ogłoszenie w dziale “potrzeby”. Załóżmy, że w katalogu znajduje się oferta regulacji przerzutek wyceniona na 20 jednostek zwanych alterkami.

Krok 2: Na liście ofert sprawdzam dane kontaktowe tej osoby i umawiam się z nią.

Krok 3: Spotykamy się, poznajemy, być może nawiązujemy bliższą znajomość. Praca zostaje wykonana wzorowo.

Krok 4: Następnie sprzedawca loguje się do systemu i zapisuje w nim informacje o  wymianie – kto, od kogo, kiedy i za ile. Do konta dostawcy są dopisywane punkty (+20 alterek), a moje konto zostaje obciążone taką samą liczbą punktów ujemnych (-20 alterek). Bilans wszystkich transakcji zawsze wynosi 0.

wymiana krok po kroku

Uwaga! Nie oznacza to, że jestem winien 20 jednostek osobie, która wyregulowała mi przerzutki. Jest to wartość zobowiązania wobec całej społeczności. W swoim czasie “zapłacę” za tę usługę wyświadczając przysługę lub oddając coś komuś innemu.


Wchodzę w to!

Chcesz dołączyć? Po prostu wypełnij formularz.

Masz jeszcze jakieś pytania?

Przeczytaj nasz FAQ.

Zastanawiasz się, czy w Wymienniku znajdziesz coś dla siebie?

Przejrzyj aktualne oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>