Wymiennik w pytaniach i odpowiedziach

PODSTAWY

Alterka to umowna waluta, w której rozliczają się użytkownicy Wymiennika. Jest ona zapisem zobowiązań użytkowników – jeśli Ania dostała od Adama rower, na koncie Adama pojawia się uzgodniona przez nich oboje liczba alterek, np. 400. W tym samym momencie z konta Ani pobierana jest ta sama kwota – 400 alterek. W rezultacie Ania zobowiązuje się wobec całej społeczności (a nie wobec Adama), że w przyszłości odda przedmioty czy lub usługi o wartości 400 alterek. Wszyscy użytkownicy mają wgląd w salda innych użytkowników. Alterka zastępuje uciążliwy barter, czyli wymianę towarową – usprawnia wymianę, czyni ją przejrzystą i swobodną.
Od konwencjonalnej waluty alterka różni się tym, że jest:

 • społecznościowa (jest dobrem wspólnym, pozostającym pod kontrolą społeczności),
 • bezodsetkowa (alterka jest nieoprocentowana – stan Twojego konta ani dług nie rosną, kiedy masz debet),
 • bezgotówkowa (występuje wyłącznie w formie elektronicznej),
 • powstaje w momencie zapisania transakcji.

Niemal każdy ma w szafach i na półkach mnóstwo rzeczy, które obrastają kurzem i niepotrzebnie zajmują przestrzeń. Warto wystawić je na Wymienniku – może przydadzą się komuś innemu? Wymiennik to sposób, by dać rzeczom drugie życie i chronić środowisko, zapobiegając niepotrzebnym zakupom.
Wymiennik jest przede wszystkim społecznością, która łączy osoby z różnych środowisk i w różnym wieku. Chcesz poznać ciekawe osoby? Jest szansa, że wokół Ciebie żyją ludzie hojni i otwarci, gotowi podzielić się swoim czasem, talentami, pożyczyć brakujące narzędzia albo zaprosić Cię na obiad.
Wiedza jest bezcenna, zwłaszcza jeśli możemy zdobywać ją w nieformalnej atmosferze, od ludzi pełnych pasji. Dzięki Wymiennikowi można nauczyć się gotowania, masażu czy programowania, wybrać się na warsztat jogi albo spróbować jazdy na monocyklu. Umiesz robić coś wyjątkowego i chcesz się tym podzielić? Zorganizuj warsztaty.
Wreszcie Wymiennik to fascynujące laboratorium ekonomiczne, w którym można zaobserwować, jak działa bezodsetkowa, społecznościowa waluta – alterka.


Przede wszystkim – wymieniaj się. Wymiennik to nie sklep, w którym produkty mamy anonimowo i od ręki, ale złożony system, który tworzymy naszym wysiłkiem i chęciami. Dobrze opisz ofertę, odświeżaj ją od czasu do czasu. Lepiej nie czekaj, aż ktoś zgłosi się po Twoją ofertę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gdyby każdy użytkownik Wymiennika czekał, aż ktoś skorzysta z jego oferty, nie doszłoby do żadnej transakcji. Po rejestracji najlepiej samemu sprawdzić jak działa Wymiennik, zamawiając u kogoś przedmiot lub usługę. Nie bój się debetu (w rozsądnej wysokości). Twórz sieci wymian i znajomych. Pokaż społeczności, że działasz i można na Ciebie liczyć. Kiedy korzystasz z usługi innej osoby, mów jej o swoich ofertach, chęciach, umiejętnościach.
Swoją ofertę możesz też rozreklamować np. na stronie Wymiennika na Facebooku (napisz do nas w tej sprawie).


Obecnie Wymiennik rozwija się prężnie w dużych miastach. Największa społeczność zgromadziła się w Warszawie i jej okolicach. Istnieją także mniej liczne grupy aktywnych użytkowników w innych miastach, np. w Lublinie, Krakowie czy Trójmieście. Aktualne informacje o zasięgu działania Wymiennika znajdziesz na tej stronie.
Dla rozwoju Wymiennika na innych obszarach niezbędni są pełni zapału animatorzy. Jeśli chcesz zostać animatorem Wymiennika w swojej okolicy, serdecznie zapraszamy do kontaktu.


Wprawdzie za alterki nie opłacisz czynszu, ale za to masz wspaniałą szansę by podreperować swój budżet. Na Wymienniku nie ma barier typowych dla rynku pracy. Umiesz gotować, piec? Robić na drutach? Strzyc? Wiesz jak naprawić kran albo wymienić koła w samochodzie? Tłumaczysz, piszesz teksty, robisz zdjęcia? Świetnie, po prostu wystaw ofertę i bądź aktywny/a. Nie musisz pisać CV. Nie trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć korzystać z Wymiennika. Dozwolona wysokość zobowiązania względem społeczności (w formie nieoprocentowanego „debetu” na koncie) wynosi 500 alterek.


Siła Wymiennika tkwi w tym, że przezwycięża ograniczenia barteru, tym różni się od popularnych wymianek. Mimo to Wymiennik jak najbardziej umożliwia wymianę rzecz za rzecz, usługa za usługę. Są trzy rodzaje transakcji na Wymienniku:

 • alterkowa,
 • barterowa (coś za coś),
 • podarunek.

Podczas wystawiania oferty zostaniesz poproszony o wybranie jednej z wyżej wymienionych opcji.


Community Exchange System to stworzona przez Tima Jenkina w 2003 roku platforma internetowa, która umożliwia budowanie lokalnych grup wymian na całym świecie. Korzysta z niej również Wymiennik. Istnieją setki grup społecznościowej wymiany w około 70 państwach. Większość działa według tego samego modelu, na którym opiera się Wymiennik, występują jednak pod innymi nazwami, używają też innych jednostek rozliczeniowych. W USA w obiegu są m.in. talenty, a w Australii ‒ zielony dolar. Co ciekawe, alterka jest wymienialna na inne waluty należące do CES. Nic ‒ oprócz przestrzeni ‒ nie stoi na przeszkodzie, żeby wymieniać się z użytkownikami CES z całego świata (oczywiście najłatwiej usługami, które można wykonywać zdalnie, np. graficznymi czy tłumaczeniowymi).


WYSTAWIANIE OFERT

Prawie wszystko*. Może to być przedmiot (nowy, używany) lub usługa. W tej drugiej kategorii kryją się oferty tak różne jak opieka nad dzieckiem, nauka gry na skrzypcach, pieczenie chleba czy nocleg w pensjonacie. Przed wystawieniem oferty warto zadać sobie kilka pytań:

 • Co lubię robić?
 • Co umiem robić?
 • Co robię zawodowo?
 • Co chcę robić?
 • Czy mam potencjalnie użyteczne rzeczy, których nie potrzebuję?
 • Co może przydać się innym?

Odpowiedzi na ostatnie z nich dostarcza zakładka Potrzeby w serwisie CES. Jeśli potrzebujesz inspiracji, sprawdź, co oferują użytkownicy Wymiennika.
*Listę rzeczy, które nie są mile widziane na Wymienniku znajdziesz w załączniku do Zasad Społeczności Wymiennika.


Aby nowe konto zostało zarejestrowane, należy podać w formularzu przynajmniej jedną ofertę. Jeśli chcesz dodać, zmienić bądź swoje uaktualnić oferty, zaloguj się na Wymiennik. Kliknij na umieszczoną w górnym pasku zakładkę Oferty i wybierz Dodaj oferty (jeśli chcesz dodać nową ofertę) lub Zobacz swoje oferty (jeśli chcesz uaktualnić lub usunąć dodane wcześniej oferty).


Alterka to waluta niewymienialna i nieprzeliczalna na żadną inną walutę. Jeśli chcesz trafnie określić wartość swojego przedmiotu lub usługi, oszacuj wartość rzeczy, które chciałbyś otrzymać w zamian na podstawie przeglądu ogłoszeń zamieszczonych przez innych użytkowników. Na przykład jeśli chcesz zaoferować strzyżenie i usatysfakcjonowałoby Cię otrzymanie w zamian dwóch bochenków domowego chleba (15 alterek) i masła orzechowego (10 alterek), wartość swojej oferty określasz na 25 alterek. Możesz też przejrzeć ogłoszenia i ustalić wartość swojej przysługi lub przedmiotu na podstawie stawek w podobnych ofertach. Oczywiście w każdej chwili można zmienić zaproponowaną wartość.


Nie. Możesz opublikować tyle ofert, ile chcesz. Dla wygody pozostałych użytkowników postaraj się ograniczyć ich liczbę, szczególnie jeśli masz do wystawienia dużo przedmiotów należących do tej samej kategorii. Na przykład zamiast 50 osobnych ofert książek wystarczy jedna, w której wymienisz wszystkie wystawiane pozycje.


Jeśli masz konto w Wymienniku od niedawna ‒ bez paniki. W oczekiwaniu na lawinę zamówień skorzystaj z ofert innych użytkowników (możliwe, że oni też czekają, aż ktoś się do nich odezwie). Ponadto prawo popytu i podaży dotyczy również alternatywnego rynku dóbr i usług na Wymienniku. Być może Twoja oferta nie jest dla innych ciekawa? Może wystarczy rozwinąć opis i dodać zdjęcie? A może warto zastanowić się nad inną ofertą?
W tworzeniu oferty na miarę oczekiwań użytkowników Wymiennika pomogą ogłoszenia opublikowane w dziale Potrzeby.


KORZYSTANIE Z OFERT

Oczywiście. By jedna osoba mogła coś dać, inna musi wziąć, a więc zaciągnąć zobowiązanie. To normalne. Debet w granicach przyzwoitości to nic złego – wręcz przeciwnie. Biorąc coś od społeczności sprawiasz, że ktoś czuje się potrzebny i doceniony. Wymiennik to system nieoprocentowanych kredytów wzajemnych. Nie musisz obawiać się pętli kredytowej. Zachowaj jednak równowagę i uważaj, by nie nadwerężać zaufania społeczności zadłużając się bez umiaru.


Wymiennik to system, którego podstawą jest zaufanie. Po rejestracji na Wymiennik wszyscy jesteśmy w tym samym punkcie – nikt nas nie zna. W toku wymian budujemy zaufanie do siebie i swoich ofert. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o osobach już korzystających z Wymiennika, odwiedź zakładkę Wymiany -> Rekomendacje.
Ponadto dla zwiększenia bezpieczeństwa wymian wymagamy od użytkowników podania imienia, nazwiska, numeru telefonu, emaila, miejscowości i ulicy. Konta użytkowników nieprzestrzegających regulaminu są usuwane.


Przy każdej ofercie po prawej stronie widnieje opcja Wyślij zamówienie czy Wyślij wiadomość. Najlepiej jednak maila z zamówieniem wysłać korzystając ze swojej skrzynki pocztowej; wiadomości wysyłane za pośrednictwem CES trafiają czasem do spamu. Wielu użytkowników udostępnia również swój numer telefonu. Użytkownicy sami ustalają datę, godzinę i miejsce spotkania lub termin zdalnego wykonania usługi.


Tak. Służą temu wbudowane w platformę CES rekomendacje. Aby wystawić swoją opinię odwiedź zakładkę Wymiany -> Rekomendacje. Użytkownicy Wymiennika dzielą się swoimi doświadczeniami również podczas spotkań. Istnieje więc równoległy, nieoficjalny system referencji zwany popularnie pocztą pantoflową.


Nie zrażaj się. Spróbuj wysłać email bezpośrednio ze swojej skrzynki lub zadzwoń, jeśli użytkownik podał numer telefonu. Jeśli to nie pomoże, możesz poszukać podobnej oferty u innego użytkownika.
Dla dobra całej społeczności zgłoś sprawę wysyłając email z krótką informacją o nieaktywnym użytkowniku na adres pomoc@wymiennik.org. Administrator będzie usuwał konta osobom, które w ciągu miesiąca trzykrotnie nie zareagują na zamówienie.


TRANSAKCJA

Tak, ale przed dostarczeniem oferty warto sprawdzić bilans konta zamawiającego. Jeśli użytkownik przekracza debet, a jego przychód jest zerowy bądź bliski zera, dla dobra społeczności wstrzymaj się z realizacją zamówienia do czasu aż zacznie wypełniać swoje zobowiązania.


Transakcję rejestruje osoba dająca. Kliknij w zakładkę Wymiany -> Pojedyncza wymiana. Masz do wyboru dwa sposoby wyszukiwania osób biorących – poprzez numer konta i poprzez listę użytkowników. Wybierasz użytkownika, wpisujesz wartość transakcji w alterkach, krótko opisujesz przedmiot wymiany i zatwierdzasz. To wszystko.
Możesz też zarejestrować kilka wymian (np. z różnymi osobami) za pomocą jednego formularza. W tym celu wybierz z zakładki Wymiany opcję Wielokrotna wymiana.


Nie czekaj na potwierdzenie. Jeśli chcesz upewnić się, czy transakcja została zarejestrowana, wejdź Moje konto -> Historia konta. Wymiana powinna być tam odnotowana.


Nic się nie martw, pomożemy Ci. Zgłoś swój problem wysyłając maila na adres pomoc@wymiennik.org. Anulujemy każdą transakcję, która nie doszła do skutku. Z doświadczenia wiemy, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.


BILANS

Po sześciu miesiącach od przekroczenia dopuszczalnego debetu, Administrator zablokuje Ci konto do czasu aż saldo Twojego konta wyniesie więcej niż -500 alterek. Masz więc sporo czasu, aby poprawić swój bilans. Na pewno warto uaktualnić swoją ofertę ‒ uzupełnić opis, dodać zdjęcie. Napisz do nas, a pomożemy Ci rozreklamować Twoje oferty. Jeśli to nie pomoże, pora pomyśleć o nowych przedmiotach i usługach do wystawienia. Dobrze jest również przejrzeć dział Potrzeby ‒ na pewno znajdziesz w nim wiele okazji do odwzajemnienia się społeczności Wymiennika.


W zakładce Potrzeby napisz, na co chciałbyś wymienić swoje alterki. Pytaj bezpośrednio osób, które korzystają z Twoich ofert, czy nie zrobiłyby czegoś dla Ciebie ‒ możesz skorzystać z prostych usług, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Zrób bliskiej osobie prezent ‒ obdarz ją rzeczą bądź usługą z Wymiennika.


WSPÓŁPRACA

Świetnie, czekamy na Twoją pomoc! Przygotowaliśmy ankietę, która pozwoli nam wstępnie określić, w jakiej roli najlepiej się odnajdziesz.


Przede wszystkim potrzeba Twojego zaangażowania, chęci i cierpliwości. Budowanie lokalnych grup wymiany to długotrwały proces. Wesprzemy Cię. Opowiemy Ci o swoich doświadczeniach i strategiach działania, pomożemy zorganizować spotkanie informacyjne w lokalnym domu kultury lub kawiarni. Jeśli chcesz zostać lokalnym animatorem Wymiennika, zachęcamy do wypełnienia ankiety. Skontaktujemy się z Tobą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>